Kodak

Nyheder

Producenter

SKU: 7518335

EAN: 0041777518336

UPC: 041777518336

Producent: Fujifilm

Nyhed Kodak Eastman Ultramax 400 135-36 exp 3-pack Vertical Forstør

Kodak Eastman Ultramax 400 135-36 exp 3-pack Vertical

Ny

Højfølsom ISO 400 farvenegativfilm med levende farver, fint korn og skarpe detaljer til hverdagsfotografering, actionfotografering og fotografering i svagt lys.

35 mm-format, 3 ruller med 36 eksponeringer hver.

Husk. Vi fremkalder dine film med fremkaldelse og 36 print for kr. 129,00

Flere detaljer

På lager i butik 1-2 dage

kr. 273,00 inkl. moms

Yderligere information

KODAK ULTRAMAX 400 er en højfølsom, dagslysbalanceret farvenegativfilm, der er udviklet til at levere gode resultater under en lang række optageforhold. Den kombinerer fint korn, levende farvemætning, skarpe detaljer og ensartet farvegengivelse med fleksibiliteten ved en følsomhed på ISO 400. Denne version leveres som en pakke med tre ruller 35 mm-film med 36 eksponeringer pr. rulle.

Større fleksibilitet til action og svagt lys

Følsomheden på ISO 400 gør ULTRAMAX 400 anvendelig, når lysforholdene forværres, eller når der er behov for kortere lukkertider. Kodak fremhæver forbedret ydeevne ved svagt lys, udvidet blitzrækkevidde, bedre actionfotografering og reducerede effekter af kamerarystelser, hvilket gør den til en praktisk film til spontane hverdagsoptagelser, rejser og motiver i bevægelse.

Nøglefunktioner

  • ISO 400 farvenegativfilm, afbalanceret til dagslys
  • Finkornet med levende farvemætning
  • Skarpe detaljer og ensartet farvegengivelse
  • Anvendelig under en bred vifte af lysforhold
  • Forbedret ydeevne ved svagtlysforhold
  • Understøtter hurtigere lukkertider til actionfotografering
  • Kan udvide den anvendelige blitsrækkevidde og bidrage til at reducere effekten af kamerarystelser
  • 35 mm-format, 3 ruller med 36 eksponeringer hver

En fleksibel ISO 400-farvefilm til hverdagsfotografering, der kombinerer levende farver og skarpe detaljer med god ydeevne i svagt lys og i actionsituationer.

Indholdet i æsken

  • 3 x KODAK ULTRAMAX 400 35 mm filmruller, hver med 36 eksponeringer

Hvad er forskellen mellem de forskellige Kodak-producenter?

Historisk set har Eastman Kodak fremstillet Kodak-fotofilm, mens Kodak Alaris har stået for markedsføring og distribution. Siden begyndelsen af 2026 er Eastman Kodak igen trådt direkte ind på markedet for stillbilleder, hvilket har afsluttet Kodak Alaris’ eksklusive distributionsrolle. Som følge heraf kommer nogle af de samme filmruller, der er produceret af Eastman Kodak, nu ud på markedet via to forskellige Kodak-kanaler.