Sony

Nyheder

Producenter

SKU: SEL100400B.SYX

EAN: 4548736176584

Producent: Tamron

Sony FE 100-400mm f/5.6-8 OSS

Ny

Få ekstrem telefoto-rækkevidde i et kompakt og prisvenligt format med FE 100-400mm f/5.6-8 OSS-objektivet fra Sony.

Perfekt til sport, naturfotografering og begivenheder. Objektivet er nemt at bruge håndholdt takket være det lette design og Optical SteadyShot-billedstabiliseringssystemet.

Brændvidden kan forlænges op til 800mm med telekonverter.

Flere detaljer

Nyhed på vej, kan forudbestilles. Forventet levering slut august 2026

kr. 7.095,00 inkl. moms

Yderligere information

Krystalklar zoom
To elementer med ekstra lav dispersion (ED) og to asfæriske elementer kontrollerer kromatiske aberrationer og reducerer farvekanter, hvilket giver større klarhed og mere naturtro farvegengivelse.

Med en variabel blændeåbning gennem hele telezoomområdet forbliver objektivet let og kompakt, samtidig med at det er tilstrækkeligt lysstærkt til brug under de fleste lysforhold.

En afrundet blænde med ni lameller bidrager til en behagelig bokeh-effekt ved brug af selektiv fokusering.

Autofokus og billedstabilisering
To lineære autofokusmotorer understøtter op til 120 billeder i sekundet med kontinuerlig AF/AE-tracking.

Autofokus forbliver aktiv under zoomning.

En minimumsfokuseringsafstand på 0,85 m og en maksimal forstørrelse på 0,41x ved teleenden gør det muligt at fotografere små motiver på tæt hold.

Optisk SteadyShot-billedstabilisering reducerer synlige kamerarystelser og giver skarpere billeder ved håndholdt fotografering.

Udviklet til at tage med overalt
En zoomlåsekontakt forhindrer objektivet i at forlænge sig, når det transporteres eller opbevares i tasken.

En fokusområdebegrænser og fokus-hold-kontroller giver mere intuitiv betjening og hurtigere ydeevne ved fotografering af motiver i bevægelse.

Den støv- og fugtbestandige konstruktion gør det muligt at bruge objektivet i forskellige miljøer og under skiftende vejrforhold.

Objektivet er kompatibelt med FE 1,4x- og 2x-telekonvertere, hvilket giver mulighed for brændvidder på op til 800 mm.

Tilbehør