Focus

Nyheder

Producenter

SKU: NBN14-1025

EAN: 7391879045838

Producent: Focus

Focus Explore 10x25 Forstør

Focus Explore 10x25

Ny

Robust og brugervenlig kikkert med kort nærgrænse og BaK4-prismer til dem, der bruger meget tid i naturen.

Explore 10X25 har en polstring af robust og slidstærkt gummi, som giver et rigtigt godt greb, så man kan holde kikkerten fast selv med våde hænder.

Flere detaljer

På lager i butik 1-2 dage

kr. 895,00 inkl. moms

Yderligere information

Kikkertserien Focus Explore er skabt til dig, der elsker at opdage dyr, fugle og detaljer i dine omgivelser og ønsker en robust kikkert, der kan klare at komme med på selv de mest hårdføre eventyr.

Serien omfatter alt fra lysstærke kikkerter med høj forstørrelsesgrad, der kan bruges til at se dyreliv ved skumring, til kompakte modeller, som er lette at tage med og pakke ned på en rejse.

Fælles egenskaber ved Focus Explore-kikkerterne er et stort synsfelt og kort nærgrænse, kun 2 meter, der passer til alt fra jagt til studier af sommerfugle og andre insekter tæt på. Andre funktioner er en fremragende optisk konstruktion med blandt andet Barium Crown-glas, BaK-4 prisme og avanceret flerlags antirefleks-belægning (FMC) på alle glasflader til at give maksimal lysstyrke, kontrast og skarphed samt nøjagtig farvegengivelse.

Bygget til nem håndtering

Fokusknappen er stor og nem at bruge, og kikkerten er velafbalanceret, så den er let at bruge i lang tid.

Anvendelse: Rejse, Natur, Jagt, Kompakt, Birdwatch

Dimensioner (DxBxH): 115x110x40

Dioptri kompensation: +/-4

Udgangspupil Ø (mm): 2,5

Øjeafstand (mm): 14

Gummiøjestykker: Twist-Up

Synsfelt (grader)(°): 6

Synsfelt (tilsyneladende) (°): 60

Glas type: BaK-4

Pupilafstand (mm): 56-72

Forstørrelse (x): 10

Optisk belægning: FMC

Prisme type: Roof

Stativ adapter: Ingen

Dæmringstal: 16

Vandtæt

Vægt (g): 350

Synsfelt (1000m) (m): 104

Nærgrænse (m): 2

Frontlinse (mm): 25

Tilbehør